Göz numarasının artması: İlerleyen Miyop

Gözlük ve İlerleyen Miyop

Uzak mesafede bulanık görmeye başladıktan sonra gözlük ile bulanıklığı giderirsin ve ilk gözlüğü taktığında gözlüğün verdiği netlik ile güne devam edersin. İlk gözlük başta çok net gösterir, uzak mesafede bulanıklığı giderecek güçte merceklere sahiptir.  Burada mercekler ışığı kırarak gözün en arkasına tekrardan net görme için odaklar. 

Göz numarası neden artar?

Göz, önüne koyulan merceklere göre kendini yeniden uyarlar ve İlk gözlüğe alışkanlık kazandıkça görülen netlik giderek azalır. Merceklerden gelen uyarılara göre kendini uyarlayan gözün eksenel uzunluğu değişir. Gözlüğe alışan gözün eksenel uzunluk uzadığında gözün en arka kısmı uzama miktarına bağlı olarak bir miktar arkaya doğru kayar. Yapay merceğin net görüntü oluşturmak için ışığı odakladığı yer, eksenel uzunluğu uzayan gözün en arkasına düşmez. Işık ışınları, net görüntü için doğru bir şekilde odaklanamadığında bulanık görüntü tekrar oluşur. 

İlk gözlükteki mercekler ile gözün en arkasına net görüş için odaklanamayan ışık ışınları daha yüksek derecede merceğe ihtiyaç duyar. İlk gözlükle bir süre sonra tekrar uzak mesafede bulanık görmeye başladığında göz numaran yükselir ve daha yüksek numaralara ait merceği edinirsin. Bu yeni gözlüğü taktığında bulanıklığı tekrar giderirsin. İlk gözlük ve ikinci gözlük ve daha sonra üçüncü gözlük… Bu döngü kısırlaşır ve gözler merceklerden aldığı uyarılarılara aralıksız tepki verir. Bilimde gözlerin yapay mercekler ile eksenel olarak uzamasına “mercek ile indüklenmiş miyopi” denir…Ki gözlerin gözlüklere kendini hiç durmadan uyarlarken, gözlüklerin (merceklerin) göze etkisini bilim çoktan kabul etti.

Gözlüklerin göze etkisi ve göz büyümesi

Göz numarası artışı başlangıçta daha uzun sürer. İlk 3 diyoptrilik göz numarasında 0,25 diyoptrilik göz numarası artışı her miyop göze sahip kişide aynı olmamak kaydıyla genelde yılda bir gerçekleşir. 3 ile 5 diyoptri arasında göz numarsında artış süresi 6 aya bir olacak şekilde kısalır. 5 ve üzeri diyoptri göz numarasına sahip olanlarda göz numarası artışı ise genelde 3-4 aya kadar kısalır. 2 diyoptrlik göz numarasına sahip kişinin net görüş mesafesinde kısalma 6 diyoptrlik göz numarasına sahip kişilerin net görüş mesafesinin kısalmasından daha uzun sürer.

Tekrar Tam Görüşe dönerken de benzeri geçerlidir. 

Scroll to Top