Yeni kontak lensler

Hangi kontak lens?

Acuvue Oasy işini iyi yapıyor

Uzun zamandır sadece Jonahon and jonshon firmasının kontak lensler üzerine geliştirmeleri vardı. Bugüne kadar “Acuvue Oasys” lensler popülerliğini sürdürdü, halende öyle ve bu popülerliği yenilikçi olmaları dolasıyla cidden hak ediyorlar. Lens siparişimi verdiğim web sayfasının müşteri hizmetlerini bazı siparişlerim öncesinde  arayıp ” bu sefer başka bir markanın lensini denemek istiyorum. Hangisini önerirsin?” dediğimde “Şunu söylemeliyim ki; bunun dışındaki çoğu lensler (astigmatlı olanlar hakkında konuşuyoruz) eski teknolojilerle üretilen kontak lensler. Çoğu kişi bunu alıyor ve çok memnunlar…” cevabını veriyordu ve Acuvue’den farklı şeyler denemekten vazgeçiyordum.  Sektörün tek mimarisi Acuvue Qasys olması ve seçenek azlığı aslında biz lens takanlar için hiçte iyi bir şey değil. Yine de Acuvue bulanıklığı netleştirme ihtiyacımızı yeterince gideriyor olduğundan onlara teşekkür ediyorum. Gözlükle baş başa bırakmadıkları için tekrar teşekkür ediyorum. Özellikle miyop olup aynı zamanda astigmat düzeltmesine ihtiyaç duyanlar için gözlükler -5 diyoptri ve üzerine çıkıldığında ne kadar yeni reçeler yazılırsa yazılsın bulanıklığı tam olarak gideremeyebiliyor…Ki kontak lensler bu sırada devreye giriyor.  Yüksek numaralı lenslerin çok kalın olması dolasıyla kullanırken oldukça dikkat edilmesi gerektiğini başka bir zaman konuşuyor oluruz. ( Kontak lenslerde en iyisi doktorun tavsiyeleridir.)

Kontak lens satan internet sitelerinde kontak lensler hakkında yorum yapanlara zaman zaman göz gezdirdim ve her marka için olumlu ve olumsuz bir sürü deneyim paylaşılmış. Hepimizin gözlerinin birbirinden farklı olması lenslere duyarlılığımızı farklılaştırıyor ve bir kaç tanesini deneyerek hangisinin bizim için en iyisi olduğunu bulmak yorumları okumak kadar yol gösterici olur.

Lens için reçete yazılırken olabilecek en uygun lensi, doktor gözlerimizi çeşitli aletlerle test ederek önermesiyle bizler için işleri kolaylaştırmış olması doğru lensi bulma şansımızı artırıyor fakat  çok az rastlansa da  bazılarımızda neredeyse kontak lenslerin hiçbirini gözler kabul etmeyebiliyor. Kontak lense talebin artmasıyla beraber çoğu satılan ürünlerde olduğu gibi kontak lens üreten firmaların farklı özelliklerde lens satışlarının artırmaya başlaması, kontak lensler üzerinde geliştirmeler yapmaları gözleri önceki lenslere uyum sağlayamayan, Acuvueden farklı bir şeyler denemek isteyen ve mevcuttaki kontak lensler içerisinde kendisine en az baş ağrısını Acuvue yaptığı için onu tercih etmek zorunda kalanlar için iyi bir şey.

Uzun zamandır Acuvue Qoasy den memnunsan onunla bulanıklığı gidermeye devam edebilirsin.

Uygun lens arayışında olanlarımız için buraya Air Optixin optikçilerde ve kontak lens satan internet sitelerinde satılmaya başlanan yeni versiyonun özelliklerini koyuyorum.

Ailenin yeni üyesinin adı:

Air Optix Plus HydraGlyde® for Astigmatism Toric

Bir önceki serisinin ismi yanına  sadece “HydraGlyde” eklenmiş. Air Optix’i üreten firma lensine monte ettiği yeni teknolojisini “Hydraglyde” olarak isimlendirmiş. Geliştirdikleri teknolojinin lenleri daha fazla ıslak tuttuğunu ve uzun süreli kullanımlarda ıslaklığını koruduğunu iddia ediyorlar. Astigmatizma için lenslerin ıslak, nemli olması görüş kalitesini oldukça etkiliyor. Ne kadar az ıslaklık olduğunda görüş netliğinde o kadar garip bir bulanıklık yaşıyorum. Sabahtan gece yarısına kadar lens takanlar bunu iyi bilirler.

Diğer özellikleri şu şekilde: su oranı %33,  takıldığı andan itibaren 30 saniyede göze oturma, her göz açıp kapayınca kaybolmayan netlik ( Şu anki lenslerde zaman zaman gözlerimi açıp kaparken lensler bulanık görüntü sunabiliyor. Air Optixte göz açayıp kapayınca yaşanan bulanıklık sorununu iddia ettikleri gibi çözmüşler ise iyi iş çıkarmışlar.) , her bir lens için 30 günlük kullanım ömrü, 6 güne kadar gözlerden çıkartmadan kullanım olanağı ( Bu özelliğe sahip olduğunu söyleselerde lensleri çıkarmadan uyumayı önermiyorum. Firma açıklamasında her ne kadar bu özellikten bahsetmişse de kendisi de temkinli davranıyor. ) Özelliklerin tamamı ve firmanın açıklama linki: https://www.alcon.com/media-release/alcon-introduces-air-optixr-plus-hydraglyder-astigmatism-new-contact-lens-option

Denemeye değer.

Bir sonraki lens siparişimde sol gözüm için Air Optixin yeni teknolojilerle üretilmiş astigmatik lenslerini almayı planıma ekledim. Sağ gözüm için Accuvue Oasys kullanmaya devam edeceğim. Sol göz numaram ile sağ göz numaramı eşitlemek zaman gerektiriyor. O yüzden sağ göz numarasını düşürürken sol göz numarasnı sabit tutmak için bahsettiğim planı geliştirdim.

Bu lenslerle kimler neler yaşamış merak ediyorum. Eğer Air Optix lenslerini kullandıysan onlardan memnun olup olmadığını bir mail ile anlatabilirsin.

Adnan@miyopi.org

Scroll to Top