Derinlik algısını destekleme

Yakın mesafeli odak gerekitren çalışmalarını derinlik oluşturacak şekilde düzenle. Derinlik algısı daha çok bilişsseldir. Lakin bilişsel boyutu hallettiğinde buradaki teknikler derinlik algını destekler…. Bir destek varken onu neden kullanmayasın?

İşlerini bilgisayar ekranında yapıyorsan ekranı duvardan uzaklaştır. Duvarla arasında en az 60-70 santim mesafe olsun. Ekranı duvardan uzaklaştıramıyorsan mönitörün önüne bir bardak, termos, süs eşyası veya istediğin herhangi birşey koy ve baktığın bigisayar ekranına bakarken ona derinlik kazandır.

İşlerin kitap, defter ve buna benzerlerindeyse derinlik kazandırmak için altına bir stand koy. Kitap için standı markette-çarşıda-internette bulabilirsin. Özel olarak marangozada yaptırabilirsin. Bu standlar aynı zamanda postürünü de destekler. Standlı çalışmaya alıştığında yakın çalışmaların bittiğinde postürünün daha iyi durumda kalır. Postürün masabaşı oturmaktan en az etkilenip iyi durumda kaldığında görüşünün kalitesi iyi durumunu korur ve gözlerinin yakın mesafeli çalışmada biriktirdiği stresi daha kolay geride bırakır. Bunu bir dene… denetikten sonra standla çalışmayla ve derinlik katmayla işlerin, gözler ve genel salığın için daha hafif ilerlediğini göreceksin.

Scroll to Top