Gözlük uyaranı ve gözün uzaması

Uzak mesafede bulanıklığı netleştirmek için ilk taktığın gözlük ile uzak mesafede tekrar net görmeye başlarsın. Uzak mesafede net görmen için verilen gözlüğü yakın mesafeli odak gerektiren çalışmalarında kullandığında göze uyaran yaratır. 

Yakın mesafeli odakta kasılan ve ardından yakın mesafeli işi terk ettiğinde gevşeyemeyen silyer kasın olduğunda gözün önündeki mercek uzak mesafeye göre kendini düzenleyemez. Mercek uzak mesafeye göre kendini düzenleyemediğinde ışık ışınların gözün en arkadına net görüş için doğru bir şekilde odaklayamaz ve uzak mesafede bulanık görürsün. Bulanıık görmeyi gözlüğünle talafi eder ve tekrar net görmeye başlarsın. 

Gözlüğü yakın mesafeli odak gerektiren çalışmalarında kullandığında gözün eksenel uzunluğunu uzatmaya yönelik uyarılar oluşur ve bu oluşan uyarıları göz eksenel uzunluğunu uzatarak tepki verir. Gözlüğün yakın mesafeli odak gerektiren işlerde kullanılması ve yakın mesafeli odak gerektiren işlerin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak eksenel uzunluğun yıllık uzama miktarı herkeste aynı olmamak kaydıyla 0,30 mm dir. Göz 0,30 mm uzadığında daha fazla güçte ışığı kıran yepay merceğe ihtiyaç duyarsın. Eksenel uzunlukta 0,30 mm’lik uzadığında göz numarası yaklaşık 0,75 Diyoptri artar. Eksenel uzunluk uzama miktarı ne kadar fazla ise göz numarası artışı o kadar büyük olur. 

Uzak mesafede net görmen için sana verilen gözlüğü yakın mesafeli işlerinde kullanmadığında gözlüğün oluşturduğu eksenel uzunluğu uzamaya teşvik eden uyaranı ortadan kaldırırsın. 

Uyaranı kaldırmak için yakın mesafeli çalışmanda kullanman için bir başka gözlük edinirsin. Bu gözlüğün numarası yakın mesafeli odak geriktiren işlerinde baktığın bilgisayar ekranı, kitap ya da bir başka şey ise onu net görebileceğin düzeyde olması gerekir. Yeni gözlüğünü bu düzeye ayarlayabilmek için halihazırda kullandığın gözlük numarasından 1,50 diyoptri küçültmelisin. 1,50 diyoptri küçük göz numarasına sahip gözlüğü taktığında baktığın bilgisayar ekranını veya kitabı net görebilmesin. Eğer ki 1,50 lik küçültmeyle bulanık görüyorsan halihazırda kullandığın gözlüğün göz numarasından 1,25 diyoptri daha küçük göz numarasına sahip gözlüğü dene. Eğer ki 1,50 diyoptrlik küçültme net gösteriyor ve netlik baktığın bilgisayar ekranın veya kitabın mesafesinin ötesine geçiyorsa halihazırda kullandığın gözlük numarasından 1,50 diyoptri küçük göz numarasına sahip gözlük yerine 1,75 diyoptri küçük göz numarasına sahip gözlüğü dene. 

Kontak lens kullanıyorsan lensleri çıkarmazsın ve +diyoptri değerinde gözlük takarsan. Yine benzer şekilde +1,50 diyoptri gücünde merceklere sahip gözlüklerle başla ve +1,50 diyoptri gücüne sahip gözlük yakın mesafede sana yetebilecek kadar netliği verebiliyor mu? Dene. +1,50 diyoptri gücünde merceklere sahip gözlükle net göremezsen diyoptri gücünü azalt ve +1,25 diyoptri olan gözlükleri dene. Bununla da halen bulanık görürsen  +1,00 diyoptrilik merceklere sahip gözlüğe geç. 

Scroll to Top