Gözün görme düzeyini ölçme – Snellen Tablosu

Uzak mesafede göz ölçümü için snellen göz ölçüm tablosuna ihtiyacın var. Snellen göz ölçüm tablosunu hepsiburada.com veya diğer alışveriş sitelerinden temin edebilirsin. Kaliteli olduğuna dikkat et. Daha ucuza halletmek istersen kılavuzda yer alan bağlantıdan snellen tablosunu yazdırabilirsin. İster hepsiburada da satılan ister buradan indiripte yazdıracağın olsun, fark etmez. Her ikisi de çalışır. 

Snellen tablosu üzerinde harflerin yanında sayılar vardır. Bu sayılar görme düzeyini ölçer. Harflerin yanındaki sayılar hem feet hem de metre cinsindendir. Snellen tablosunun orijinal kullanımında uzunluk birimi olarak feet kullanır. Lakin işleri kolaylaştırmak için metreden ilerleyeceğiz. 

Snellende her bir satıra denk gelen sayılar vardır. Sayılardan sağ tarafta olan sayı, normal olarak adlandıralan görüşe sahip insanların görme mesafesidir. Örneğin 6/12 satırını net okuyup alt satırları okuyamıyorsan normal görüşe sahip insanın 12 metreden görebildiğini sen 6 metreden net görebiliyorsundur. 

6/6 satırı normal olarak adlandırılan görüşe sahip herkesin 6 metreden okuyabildiği satırdır. Normal görüş 6/6 satırıdır. Bu satırı 6 metreden okuyabilen kişi miyop değildir. Normal görüşe sahip kişilerden daha gelişmiş görüşe sahip olanlar daha alt satırı da okuyabilir. 

Halihazırda tüm mesafelerde kullandığın gözlük, 6/6 satırı okuyabilmen için verildi. En son yazılan reçeten ile aldığın gözlüğü ne zamandır kullandığına bağlı olarak görüş mesafen kısalmış ve numaran yükselmiş olabilir…Ki bu durumda 6/6 satırını okuyamayabilirsin. Ya da doktorunun ölçüm yaptığı odadaki ışık miktarında görme ölçümü yapıldığından ve doktorun odasındaki ışık miktarı az olup senin odandaki ışık miktarı fazla olduğunda doktorun yazdığı gözlük ile daha iyi görebilir ve 6/6 satırının altını okuyabilir durumda olabilirsin.

Gün içinde işlere başlamdan önce ve gece yatmadan önce hangi satırı okuyabildiğini test et. Gözlerinin hangi günler ne kadar yorulduğunu gözlemle.

3 metreden görme düzeyi ölçümü için snellen tablosu dosya linki: indir

6 metreden görme düzeyi ölçümü için snellen tablosu dosya linki: indir

Scroll to Top