Reçete Okuma


Göz muayenesine gittiniz ve karşınızdaki sizden belli bir mesafede olan harfleri okumaya çalıştınız ve elinize karmaşık yazılarla, rakamlarla dolu reçete verdiler. Elbette Tekrar Tam görüşe giderken, miyopunun üzerinde kontrol sağlamak istiyorsanız reçetedeki ifadelerin ne olduğunu bilmemiz, reçete okuma yapabilmemiz gerekir.

Göz reçete okuma

 Örnek gözlük reçetesi

Göz muayenesi sonucunda reçteniz şu şekilde olacaktır.

Örnek göz ölçüm değerleri:

SPH CYL AXE

R: -2.00 -0.75 110′

L: -2.25 -0.25 45′

Gözlük reçetesi okuma

Göz numaralarının sol tarafında bulunan R> RİGHT > Sağ göz numarasıdır. Bu ifadenin yanında bulunan rakamlar sağ göze ait göz numaralarıdır.

Yine göz numaralarının sol tarafında bulunan L> LEFT> Sol göz numarasıdır.Bu ifadenin yanında bulunan rakamlar ise sol göze ait numaralardır.

SPH nedir

[SPH]: Bu değer (-) ise miyop , (+) ise hipermetrop olduğunuzu belirtir. Bu kısım boş veya [plan] yazıyorsa gözünüzde herhangi bir SPH bozukluğu yok demektir(çok iyi). Eğer (-) bir değer bulunuyorsa miyopi derecenizin ne olduğunu (uzağı net görememe) , (+) varsa hipermetrop derecenizin (yakını net görememe) ne olduğunu belirtir. Buradan hareketle net görüş için ihtiyaç duyduğunuz mercek gücünün ne kadar olacağı anlaşılır.

CYL nedir

[CYL]: (CYL) nin yanı sıra diğer bir adı olan (SİL) değeri astigmatizma değerini belirtir. CYL ifadesi boş bırakılmışsa gözlerde astigmatizma olmadığı ve torik düzeltici lenslere ihtiyaç duyulmadığı belirtilir. (CYL) değeri (-) veya (+) olabilir. (CYL) deki (-) veya (+) değerler, SPH deki (-)’nin uzağı veya (+)’nın yakını göremediğimizi ifade ettiği gibi iki olguyu ifade etmez. Burada (-) ve (+) birbirinden farksız olup ikisi de astigmatı temsil eder. Avrupa da (-), Amerika da (+) gösterim kullanılırken Türkiye de (-) gösterim kullanılır. Bu gösterimlerin farklılığı hiç bir şeyi değiştirmez ve aralarında basitçe dönüştürme yapılabilir. Meraklılar için dönüştürmenin nasıl yapılacağını wikipedia açıklamış: Reçetende (+) gösterimle karşılaşmadığın sürece bu kısmı es geçebilirsin. (wikipedia)

[AXE]: Eğer CYL’ e değerine sahipseniz bunun yanında mutlaka (AXE) yada ( AKS) değeri bulunur. Bu değer gözlerinin hangi derecede astigmat olduğunu belirtir. Astigmat açısı 0 ila 180 derece arasında değişebilir. Astigmatın ne olduğuna ve eğer SPH değeri -3.00 diyoptriden küçük ise astigmat düzeltmesine (bazı istisnalar dışında) ihtiyacınızın olmadığına burada daha öncesinde konuştuk.

9-10 yıl öncesinde miyopi üzerine bilinçsizce denemeler yaparken bu kavramları bilmeden hareket ettiğim için ekstra 0.50 miyopi derecemi yükseltmiştim.

Göz numaranı düşürebilirsin. Sayfalar bu yüzden oluşturuluyor.

Gerçeği olduğu gibi aktarıyorum.

Ne yaptığını bilmeden göz numaranda değişiklik yapmamak en iysi! Bilgileri al, zihninde idrak et, doğru adımları at.

Görüşmek üzere.

Göz numarası düşürmeyle ilgili kılavuz sitenin kurslar bölümünde. O sayfaya ulaşmak için tıkla.

Scroll to Top